وصول مطالبات

وصول مطالبات از جمله پرونده‌هایی است که این روزها در میان پرونده های قضایی کشور به وفور به چشم می‌خورد . اگر بخواهیم به زبان ساده وصول مطالبات را تعریف کنیم می‌‌توان گفت که وصول مطالبات بازپس گرفتن مطالبات معوق از بدهکار و تبدیل اسنادی نظیر چک و سفته به پول نقد است.
شاید تصور کنید که وصول مطالبات به همان روش‌های غیرعلمی گذشته قابل انجام است. اما خوب است بدانید که این امر نیز راهکارها و روش‌های خاص خود را داشته و برای انجام آن نیاز به اطلاعات تخصصی و حقوقی وجود دارد و استفاده از روش های نادرست می تواند سبب بروز مشکلات جبران ناپذیری شود.
به زبان ساده وصول مطالبات یعنی باز پس گرفتن طلب از شخص بدهکار و معوق شدن توسط آن شخص که شامل اسنادی مانند چک وسفته می باشد که در نتیجه تبدیل به پول نقد می شود روش های وصول مطالبات مانند گذشته نیست ، امروزه وصول مطالبات راه حل ها و روش های خود را دارد که مستلزم داشتن اطلاعات حقوقی می باشد .از انواع وصول مطالبات می توان وصول چک را نام برد
  • قانون خانواده50%
  • قانون املاک و مستغلات80%
  • قانون مجازات شخصی60%

چک :

نوعی نوشته است که توسط آن صادرکننده به محلی که در آن پول ذخیره است (بانک) دستور می دهد که بخشی از موجودی یا تمام آن را به دارنده یا تحویل گیرنده چک بپردازند. برای صدور چک باید به چند نکته توجه داشت :
1. نوشتن مبلغ چک به عدد و حروف
2. نوشتن تاریخ چک به عدد و حروف
3. نوشتن محل چک و امضا چک

اگر چک نوشته شده دارای خط خوردگی باشد باید پشت چک را اصطلاحاً پشت نویسی کرد یعنی مبلغ و تاریخ و تمام خط خوردگی ها مجدد نوشته شود نکته قابل توجه این است که چک فقط با امضا صاحب حساب مورد تأیید است و به جای آن نمی توان از مهر یا اثر انگشت استفاده کرد.

انواع چک :
1. چک عادی : چکی است که صاحب حساب آن را در وجه افراد دیگر صادر می کند و اعتبار و تضمین پرداخت خاصی ندارد مگر اینکه صاحب حساب و حساب مورد تایید باشد
2. چک تأیید شده : برخلاف چک عادی در قبال پرداخت از اعتبار بیشتری برخوردار است .
3. چک تضمین شده یا بانکی : چکی است که بنا به درخواست مشتری توسط بانک صادر می شود و تضمین پرداخت وجه آن توسط بانک است .
4. چک رمز دار یا چک بین بانکی : چکی است که بنا به درخواست مشتری توسط بانک برای یکی از بانکهای سراسر کشور صادر می شود و مورد تأیید است .
5. چک مسافرتی : چکی است که در بین مردم و عموم به تراول معروف می باشد .
6. چک سفید امضا : چکی است که توسط صاحب حساب صادر می شود بدون نام و تاریخ و مبلغ است .
7. چک مدت دار : چکی است که همان روز صادر می شود و تاریخ سررسید آن برای مدتی بعد می باشد (با تاریخ صدور متفاوت است) .