مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

 

تحصیل در کانادا و مزایای آن

با اینکه سیستم تحصیلی کانادا, تحصیل در کانادا راشامل پرداخت هزینه کرده و متاسفانه تحصیل در کانادا رایگان نیست، ولی کیفیت تحصیلات در مقاطع مختلف در کنار استانداردهای بالای زندگی در کانادا از جمله مواردی هستند که در رنکینگ جهانی جایگاه بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.

در عین حال هزینه‌های معمول زندگی و شهریه‌ مراکز آموزشی و دانشگاه ها در این کشور معمولا از بسیاری دیگر از نقاط دنیا از جمله امریکا، انگلیس، استرالیا به مراتب پایین‌تر است.

به علاوه وزیر مهاجرت کانادا به تازگی اعلام کرده است که اداره مهاجرت قصد دارد شرایط اقامت کانادا برای دانشجویان خارجی که تحصیلات خود را در کانادا به پایان رسانده اند آسانتر کند.

چرا مهاجرت و تحصیل در کانادا؟

دلایل زیادی وجود دارد که بیش از ۴۰۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی هر ساله در کانادا زندگی می کنند و تحصیل می کنند. فقط چند مورد در  اینجا ذکر می کنیم:

 

 • تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است
 • مدرک تحصیلی در کانادا در دنیا بسیار ارزشمند می باشد
 • کانادا به عنوان یک جامعه چند فرهنگی شناخته می شود
 • کانادا جامعه امن و مطمئن  را برای زندگی و تحصیل فراهم می کند
 • کانادا فرصت های آموزش زبان در سطح جهانی را ارائه می دهد
 • مدارس کانادایی یک سبک زندگی پردرآمد را ارائه می دهند
 • موسسات کانادایی نوآور هستند و فراوانی فرصت های تحقیقاتی را ارائه می دهند
 • سیاست دولت کانادا برنامه های مهاجرت زیادی را برای اقامت دائم پس از یک دوره تحصیلی در کانادا ارائه می دهد

۴ گام آسان برای تحصیل در کانادا

به طور خلاصه کلیه مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر است:

 1. یافتن دانشگاه یا کالج
 2.  اخذ پذیرش
 3. ارسال نامه ی تاییدیه پذیرش از دانشگاه یا کالج به موسسه مهاجرتی ویستا
 4. درخواست برای ویزای تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا:

 • شما باید از یک کالج، دانشگاه یا دیگر موسسات آموزشی معتبر در کانادا پذیرش بگیرید.
 • برای اخذ پذیرش، متقاضی باید ثابت کند که پول کافی برای پرداخت شهریه، مخارج زندگی و هزینه های بازکشت به کشور خود را دارد.
 • متقاضی باید از نظر جسمی سالم بوده و سابقه ی ارتکاب جرم نداشته باشد.
 • متقاضی باید در مصاحبه با افسر مهاجرت او را قانع کند که بعد از پایان تحصیلات به  کشور خود باز خواهد گشت.

بعضی از دلایل عدم صدور مجوز تحصیل در کانادا:

مواردی هم وجود دارد که بر مبنای آن به متقاضی مجوز تحصیل در کانادا داده نخواهد شد.

 • اگر متقاضی قصد داشته باشد که در دوره تحصیلی یا برنامه ی کوتاه مدت ۶ ماهه یا کمتر شرکت کند.
 • اگر متقاضی نتواند ثابت کنید که از عهده پرداخت شهریه، مخارج زندگی و هزینه های بازگشت به کشور خود بر می آیید.
 • اگر اسناد و مدارک ارسالی شما به دانشگاه جعلی یا نا معتبر باشد.
 • اگر نتوانید افسر مهاجرتی را متقاعد کنید که به کشور خود باز خواهید گشت.

تحصیل در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) و کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) در کانادا

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های کانادا پروسه ی مشخصی دارد.
بعد از اینکه تمام مدارک تحصیلی خود اعم از دانشنامه و ریز نمرات  را ترجمه رسمی کردید، می توانید از طریق دانشگاه برای گرفتن پذیرش اقدام می کنید.دانشگاه های کانادا برای بررسی تقاضای شما مبلغی به نام Admission fee دریافت می کنند که به طور معمول بین ۶۰ تا ۲۵۰ دلارکاناداست.واریز این وجه الزامی است و دانشگاه تا زمانی که آن را دریافت نکرده، مدارک شما را بررسی نخواهد کرد.

تحصیل درمقطع دکتری PhD در کانادا

برای تحصیل در مقطع دکتری پروسه نسبت به کارشناسی و کارشناسی ارشد کمی متفاوت است. متقاضی، ابتدا باید استادی را پیدا کند که در زمینه تز مورد علاقه شما فعالیت می کند؛ سپس باید با وی تماس بگیرید، تا وی در صورتی که زمینه ی مورد تحقیق شما و سابقه تحصیلی تان را تایید نمود، شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد. از این مرحله است که در عمل پذیرش شما آغاز می شود.
بنابراین، به طور معمول برای مقطع دکتری مستقیم با دانشگاه تماس گرفته نمی شود، بلکه از طریق اطلاعات تماس اساتید مورد نظر که در سایت دانشگاه وجود دارد، با استاد ارتباط برقرار می کنید.

کار کردن در کانادا به عنوان دانشجو

امکان کار کردن در زمان دانشجویی برای دانشجویان خارجی از طریق برنامه کار CIC امکان پذیر است.

شرایط کار کردن در زمان داشنجویی در کانادا:

 • داخل محیط دانشگاه بدون نیاز به مجوز کار
 • خارج از محیط دانشگاه با مجوز کار
 • شرکت در برنامه های کارآموزی و CO-OP با مجوز کار ، که تجربه ی کار در واقع بخشی از برنامه آموزشی است.

بعد از فارغ التحصیلی، دانشجوی خارجی می تواند برای ادامه تحصیل و تحصیلات تکمیلی اقدام کند و معادل طول مدت آن دوره ی آموزشی درخواست ویزای کار کند.

علاوه بر این، همسر یا پارتنر قانونی دانشجویان خارجی می توانند معادل طول مدت ویزای دانشجویی همسرشان، ویزای کار دریافت کنند و شروع به کار کنند.

مشاورین مهاجرتی ویستا علاوه بر دارا بودن وکلای مجرب عضو ICCRC نماینده رسمی چندین کالج و دانشگاه معتبر در کانادا نیز میباشد که شرح آن ها را میتوانید در صفحه درباره ما مشاهده کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی:

کشور زیبا و متنوع کانادا، بازدیدکنندگان بسیاری را از سراسر جهان جذب می کند. اقتصاد پایدار، سیستم آموزشی عالی و شهرت برای دوستیابی آن را انتخاب خوبی برای هر کسی که در نظر دارد خارج از کشور تحصیل کند کرده است.کانادا یکی از محبوب ترین مقصد های جهان برای دانشجویان بین المللی است، ارائه انواع تجربه ها و فرصت های متنوع در کشور شناخته شده به داشتن شهر های چند فرهنگی و زیبایی های طبیعی است.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

 

کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل می باشد و دارای عالیترین و معتبرترین دانشگاههای دنیا است. هزینه تحصیل در کانادا به نسبت تحصیل در استرالیا و بعضی از کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر می باشد و همچنین کیفیت آموزش نیز در مقایسه با اروپا و استرالیا بالاتر می باشد. به همین دلیل متقاضی تحصیل در کانادا بسیار زیاد می باشد. از دیگر مزایای تحصیل در کانادا نیز امکان گرفتن اقامت بعد از تحصیل می باشد, نیمی از روزهای تحصیلی دانشجویان به عنوان اقامت در جهت گرفتن پاسپورت کانادایی ثبت میشود و بعد از کسب مدرک فوق لیسانس و دکترا با گذراندن ۲ سال میتوانید پاسپورت کانادایی داشته باشید.دانشجویان در زمانهای تحصیل اجازه دارند که ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و در زمانهای غیر تحصیلی به صورت تمام وقت میتوانند کار کنند. اگر دانشجو همراه داشته باشد این امکان برای همراه وجود دارد که به محض ورود به کانادا و حتی قبل از ورود برای ویزای کار اقدام کند و به صورت کاملا قانونی کار کند و همسر دانشجو می توانند به صورت قانونی در کشور کانادا مشغول به کار شوند.اگر دانشجو دارای فرزند باشد می تواند فرزند یا فرزندانش را در مدارس دولتی کانادا ثبت نام کند که هزینه آن بسیار مناسب می باشد.و حتی امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادایی برای فرزندانی که پدر یا مادر و یا هردو مشغول به تحصیل هستند وجود دارد!

 

پس از مهاجرت و از اخذ ویزای کانادا میتوانید دانشگاه یا رشته تحصیلی خود را تغییر دهید بدون این که نیاز باشد از کانادا خارج شوید.یکی از موارد شگفت انگیز تحصیل در کانادا این است که در بعضی از شهرها شهریه پرداختی تحصیل به صورت معافیت مالیاتی محاسبه میشود و بعد از تحصیل  مبلغ پرداختی و حتی تا ۷۰% هزینه باز پس داده شود.

همچنین اگر فرزند زیر۱۴ سال دارید و میخواهید برای فرزندتان ویزای تحصیلی بگیرید این امکان وجود دارد که بدون حضور وی در سفارت و مراکز انگشت نگاری برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

شما میتوانید بدون مصاحبه در سفارت به صورت کاملا آنلاین برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید چه چیزی از این بهتر؟!

مهاجرت و هزینه تحصیل در کانادا:

در کشور کانادا هزینه تحصیل به نسبت بعضی از کشورها مانند انگلیس بسیار مناسب می باشد و همچنین کمک هزینه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در صورتی که دانشجو واجد شرایط باشد ارائه می شود .این کمک هزینه ها بیشتر به مقاطع فوق لیسانس و دکترا تعلق میگیرد ولی برای دانشجویان دوره لیسانس نیز تحت شرایطی کمک هزینه تعلق میگیرد.گفته می شود دانشجویان بین المللی به طور متوسط ??دو تا چهار برابر مبلغ همکلاسی های کانادایی خود پرداخت می کنند. این به این علت است که دانشجویان بین المللی مالیات کانادا را پرداخت نمی کنند که به حمایت از آموزش عالی کمک می کند.به خاطر داشته باشید که هزینه های مربوط به حضور در دانشگاه فراتر از هزینه تحصیل است.

نحصیل در کانادا

نحصیل در کانادا

 

شما همچنین باید برای اقلامی مانند کتاب ها،جزوات و..بودجه در نظر بگیرید.هزینه های تحصیل از دانشگاه به دانشگاه، منطقه به منطقه و برنامه های مختلف متفاوت است. اگر دانشگاه یک دوره ویژه ای دارد، ممکن است هزینه ثبت نام در آن بیشتر باشد. برنامه های قانون، تجارت و پزشکی به طور کلی گران تر هستند. قبل از شروع تحصیل در کانادا، باید مشخص کنید که پول کافی برای برآوردن نیازهای مالی خود دارید. بنابراین مهم است که پول های خود را مرتب کنید و به دنبال دستیابی به یک بورس تحصیلی برای کمک به تحصیلات خود باشید اما به صورت نرمال هزینه تحصیل در کانادا به شرح زیر می باشد:

 

شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین الملی تقریبا بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال یا ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در ماه می باشد. البته این هزینه بسته به دانشگاه متفاوت است.

شهریه دانشگاه در استان کبک برای دانشجویان بین المللی تقریبا بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال یا۸۰ تا ۲۵۰ در ماه می باشد

هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در کانادا:

هزینه زندگی در کانادا حداقل بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

هزینه مسکن پس از مهاجرت

اولین چیزی که هر کس به دنبال محاسبه هزینه زندگی می باشد به آن اهمیت می دهد، هزینه مسکن است. که یکی از مهمترین و ضروری ترین هزینه ها می باشد.

 

اکثر دانشگاه ها خوابگاه به دانشجویان ارائه می دهند، برخی از آنها به طور خاص برای دانش پژوهان خارج از کشور است. اما پذیرش در دانشگاه کانادایی به طور خودکار به این معنی نیست که شما می توانید یک اتاق در محل اقامت دریافت کنید. دانشجویان باید به طور مستقل برای گرفتن مسکن در محوطه دانشگاهها اقدام کنند و هزینه آن در همه موسسات متفاوت است و بستگی دارد به اینکه آیا می خواهید یک اتاق خصوصی داشته باشید.

برخی از دانشجویان بین المللی تصمیم می گیرند که در آپارتمان زندگی کنند. اجاره برای یک آپارتمان در کانادا می تواند بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر ماه باشد . بسته به شهر یا محله و نوع اقامت (ویزا)، ممکن است مجبور باشید هزینه های ماهانه اضافی برای خدماتی نظیر برق، تلفن های خانگی، اینترنت و تلویزیون کابلی، هزینه های شخصی و بیمه اجاره دهنده را نیز پرداخت کنید. بعضی از دانشجویان برای کاهش هزینه ها خانه هایی وجود دارند که اتاق اجاره میدهند و گاهی برای استفاده از آشپزخانه باید هزینه پرداخت کرد.

اکثر دانشگاه ها می توانند در پیدا کردن مسکن در هر حوالی و خارج از محوطه دانشگاه کمک کنند و از طریق دفتر مسکن و یا خدمات دانشجویی به سؤالات پاسخ دهند.

مسکن در کانادا

هزینه Home Stay

برای دانش آموزان دبیرستانی امکان حضور در home stay ها فراهم است.

Home stayها خانه هایی هستند که صاحبان آن افراد کانادایی مورد تایید دولت و ساکنین آن دانش آموزان بین المللی هستن.

این امکان از این جهت که دانش آموز پس از مدرسه نیز به محیطی انگلیسی زبان وارد میشود برای برخی یک مزیت محسوب میشود.

بسته به نوع خانه وامکانات آن، محیط زندگی و تعداد وعده های غذایی این انتخاب هزینه های جانبی بیشتری خواهد داشت.

خانواده های کانادایی هستند که داوطلب این خدمات میشوند و وزارت آموزش و پرورش این خانواده ها را به دانش آموزان معرفی میکنند.

هزینه های Home Stay با سه وعده غذا تقریبا به شرح زیر است:

خدمات​​FEE
*  ​Homestay ​​​یازده هزار دلار کانادا برای یک سال/ دو ترم کامل تحصیلی
*  Homestay​یازده هزار دلار کانادا به علاوه ۵۵۰ دلار برای دو هفته آشنایی با مدرسه

­­­­

قیومیت یا custodian

تمامی دانش آموزان زیر ۱۸ سال که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند باید یک قیم کانادایی داشته باشند.

موسسه مهاجرتی ویستا خدمات قیومیت یا گاردین را برای فرزندان زیر ۱۸ سال انجام میدهد.

وظایف قیم:

 1. حضوردر مدرسه دانش آموز در روز ثبت نام
 2. شرکت در جلسات دوره ای مدرسه
 3. حضور در مدرسه در زمان ضروری و بیماری یا حادثه احتمالی برای دانش آموز
 4. حضور در ادارات و بیمارستان ها در مواقع لزوم

بسته به جایی که شما زندگی می کنید، ممکن است بتوانید  پیاده دانشگاه بروید یا دوچرخه سواری کنید. بسیاری از دانش آموزان، مخصوصا در شهرهای بزرگ، حمل و نقل عمومی را انتخاب می کنند, اتوبوس ها، مترو، قطارهای رفت و آمد یا کشتی ها. کرایه های حمل و نقل عمومی ماهانه از ۸۰ دلار به ۱۱۰ دلار می رسد، اگر چه بسیاری از ارائه دهندگان حمل و نقل تخفیف دانشجویی را ارائه می دهند.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 

بیمه سلامت

همه دانشجویان بین المللی در کانادا باید دارای بیمه درمانی باشند . پوشش درمانی که در دسترس است  استان به استان متفاوت است. آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور و ساسکاچوان دانشجویان بین المللی تحت برنامه های مراقبت های بهداشتی استان خود را پوشش می دهند، اما پوشش به طور کلی بستگی به طول اقامت شما دارد.

با این حال، دانشجویان بین المللی که در نیوا اسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد یا کبک فعالیت می کنند باید بیمه خصوصی را ترتیب دهند.

شورای وزارت آموزش و پرورش کانادا (CMEC) یک ابزار آنلاین مفید ارائه می دهد که دانشجویان بین المللی را قادر می سازد هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا را به سرعت محاسبه کنند و همچنین راهنمایی در مورد اسناد لازم برای اعمال را ارائه می دهد.

بورسیه تحصیلی کانادا:

لازم است این نکته را بدانید که بعضی از دانشگاههای کانادا به دانشجویان بین المللی بورسیه و هزینه کمک تحصیلی  ارائه می دهند. بورسیه کمک هزینه ای می باشد که به دانشجویان بر اساس شایستگی در مقاطع تحصیلی مختلف از طریق دانشگاهها یا موسسات خیریه و یا شرکتهای خصوصی پرداخت میشود بدون نیاز به باز پرداخت هزینه و معمولا دانشگاههای معتبرتر و ممتاز بودجه بیشتری برای بورسیه دارنددر کشور کانادا به سه روش Scholarships, grants, bursaries بورسیه ارائه می شود.

immigration canada

immigration canada

 

کمک هزینه در کشور کانادا انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن به شرح زیر می باشد:

 1. بورسیه و یا Fellowship

ویژگی اصلی بورسیه این است که نیاز به باز پرداخت ندارند و و در مقابل گرفتن بورسیه لازم نیست که کار کنید. این بورسیه بر اساس صلاحیت تحصیلی مانند معدل ممتاز , نمرات بالا , مقالات ارائه شده , نخبه بودن و نمره زبان به دانشجویان تعلق می گیرد. و به این علت که به وسیله اداره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بررسی می شود و بسیار رقابتی است.

 1. دستیار تدریس (TA )Teaching Assistant

دریافت TA بستگی به تسلط شما به زبان انگلیسی و اینکه آیا می توانید تدریس کنید دارد.  ta به عنوان دستیار استاد وظایفی را که استاد برای او مشخص می کند مانند کمک به دانشجویان ,نمره دادن و از این قبیل کارها را انجام میدهد .معمولا دانشگاهها کلاسهایی را برای آموزش به متقاضیان ta برگزار می کنند .

 1. دستیار تحقیق (RA) Research Assistant

این نوع کمک هزینه به دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا تعلق میگیرد.بسیاری از استادان برای پروژه های تحقیقاتی خود بودجه ای را کسب میکنند که قسمتی از این  بودجه به دستیار تحقیق یا RA تعلق میگیرد

توجه: بورسیه ممکن است بر اساس نمره تافل یا جی آر ای نیز پرداخت گردد. در برخی دانشگاه ها بورسیه بر اساس تعداد واحد های درسی بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر درس می باشد.

در هر ۳ نوع فاند تحصیلی ذکر شده هزینه نیاز به باز پس دادن ندارد.

10 دانشگاه برتر در کانادا